Yerel Gündem

Gazeteci Nahit Duru törenle toprağa verildi.

gazeteci-nahit-duru-torenle-topraga-verildi

Gazeteciler Cemiyeti Basın Konseyi üyesi Osman Nahit Duru toprağa verildi. Duru için Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen cenaze töreninde konuşma yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Duru’nun ölümünden duyduğu derin üzüntüyü ifade ederek, “Duru, ölümüyle en sıkışık durumlarda bile bir gazeteci olarak nasıl dik durulacağını götürdü” dedi

Gazeteciler Cemiyeti Basın Konseyi üyesi Osman Nahit Duru sonsuzluğa uğurlandı. Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törenin ardından Kocatepe Camii’ne götürülen Duru’nun cenazesi burada kılınan öğlen namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.
Duru için yapılan cenaze törenine Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcılarından Yusuf Kanlı, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş, Yönetim Kurulu üyeleri Güray Soysal, Önder Sürenkök, Ali Oruç, Olgunay Köse, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun ile aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da yer aldığı siyaset, medya, sanat ve spor dünyasından pek çok kişi ve Duru’nun ailesi, sevenleri katıldı.

Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlen cenaze töreninde konuşan Başkan Nazmi Bilgin, Duru’nun ölüm haberinin ardından, sosyal medyada 650 bin kişinin başsağlığı dileğinde bulunduğunu ve bu sayının bir rekor olduğunu söyledi. Söz konusu rakamın, Duru’nun Türkiye’de ne kadar değerli olduğunu da gösterdiğini ifade eden Bilgin şunları söyledi:
“Nahit Duru ile yarım yüzyılı aşan dostluğumuz oldu. Sencer Güneşsoy, ‘Yarım gitti’ demiş, aslında bu ayrılış Güneşsoy’dan yarısını götürdü belki ama hepimizden çok şey götürdü. Anılarımızı götürdü, dik durma örneğimizi götürdü, bir domokrasi âşığını götürdü, bir adam gibi adamı götürdü. En sıkışık durumlarda bile bir gazeteci olarak nasıl dik durulacağını, o görüşlerimizi götürdü. İnsanlar belirli mevkilerdeyken değil, düştükleri zaman yanında olmanın ne kadar erdemli bir davranış olduğu görüşünü de bir parça götürdü bizdden, saymakla bitmeyecek şey götürdü…
Her şeye rağmen dik duran gazeteciler öylesine azaldı ki… Hayatına yansız bir gazeteci olarak başladı ve ölürken de bir televizyon yayınında son görevini yaparak içimizden ayrıldı. Benim bir yarenimi götürdü, çoğu konularda eskilerin deyimiyle hem dert oluyorduk, benim dert ortağımı götürdü. Hepimizin başı sağolsun, şuna inanıyorum ki, Duru ailesinden biri bu ülke topraklarında bir yere gittiğinde ve ‘ben Nahit Duru’nun yakınıyım’ dediğinde tüm kapılar ona açılacaktır. Bir insanın bırakabileceği en büyük miras da bu olsa gerekir. Ruhu şad olsun…”

Nahit Duru kimdir?
Samsun’da 1947 yılında dünyaya gelen Duru, Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun olduktan sonra gazeteciliğe 1966 yılında Ulus gazetesinde başladı. Hürriyet gazetesi ile Arayış dergisinde yazı işleri müdürlüğü, Güneş gazetesinde genel yayın yönetmenliği, TV8’de Ankara Temsilciliği ve Kanal B’de genel müdürlük görevlerinde bulundu.
Yurt gazetesi ve ABC gazetesinin Ankara temsilciliklerini de yapan Nahit Duru, Tele1 televizyonunda yayın kurulu üyeliği görevini yürütüyordu. 1980 dönemini anlatan “Arayış” adlı kitabın yazarı olan Duru, Ankara Fenerbahçeliler Kulübü Derneğinin de kurucusuydu.
3 yıldır KOAH tedavisi gören Nahit Duru, 13 Eylül akşamı kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede hayata veda etmişti.

0 Comments

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*