Oltaya Takılanlar

Davutoğlu, ‘terörle mücadele defteri açılırsa’ sözüyle neyi kastetti, kimi hedef aldı?

davutoglu-terorle-mucadele-defteri-acilirsa-sozuyle-neyi-kastetti-kimi-hedef-aldi

AK Parti’nin tek başına iktidar çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran ile seçimin tekrar edildiği 1 Kasım 2015 sürecinde başbakan olan Ahmet Davutoğlu’nun, “Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” sözleri tartışma başlattı. 

Ayşe SayınBBC Türkçe, Ankara

Davutoğlu’nun bu sözleri sonrası sosyal medyada #DavutoğluAçıkla etiketi altında paylaşımlar yapılmaya başladı.

BBC Türkçe’ye bu ifadeleri değerlendiren Ahmet Davutoğlu’nun yakın çevresine göre, eski Başbakan bu sözlerle, hükümet kurma çağrılarını geri çeviren MHP, parti içinde kendisini genel başkanlıktan indirmek için imza girişimi başlatanlar ve PKK’nın eylemlerine net tepki koymayan HDP’yi hedef aldı.

 • AKP içinde kendi deyişiyle “itiraz süreci”ni başlatan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, söz konusu sözleri Sakarya’daki bir konuşma sırasında sarf etti.
 • Konuşmasında kendisini “ihanetle” ve “PKK ile mücadeleyi zaafa uğratmakla” suçlayanlara yanıt veren Davutoğlu, şu görüşleri dile getirdi:
 • “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Bizi bugün eleştirenler insan yüzüne çıkamazlar, açık söylüyorum. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride birgün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden, aylardan biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olarak yazılacaktır.”
 • Davutoğlu, zaman zaman kendisinden “Serok Ahmet” diye söz eden ve son olarak HDP’li 3 belediye başkanının görevden alınması nedeniyle eleştiri oklarını yönelten MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye de isim vererek tepki gösterdi.
 • 7 Haziran-1 Kasım arasında, Bahçeli’nin hükümet kurma tekliflerine “hayır” diyerek, kendisini, “terörle mücadelede yalnız bıraktığını” savunan Davutoğlu, “Sergiledikleri tavrı hatırlamak zorundalar” dedi. 
 • Bu çıkış sonrası, Davutoğlu’nun, “hangi defterleri” kastettiği ve “insan yüzüne çıkamazlar” diyerek kimi ya da kimleri hedef aldığı tartışılmaya başlandı.

·       ‘MHP 4 teklifi de kabul etmedi’

 • Eski Başbakan’ın bu çıkışını, BBC Türkçe’ye değerlendiren Davutoğlu’na yakın isimler, o dönem koalisyon hükümeti kurmaya en elverişli parti MHP olmasına karşın, Bahçeli’nin bunu reddettiğine dikkat çekiyorlar. 
 • Davutoğlu’nun o dönem hükümet kurabilmek için Bahçeli’ye, “uzun dönemli koalisyon hükümeti, kısa dönem koalisyon, MHP destekli azınlık hükümeti ve seçim hükümeti” olmak üzere 4 seçenek önerdiğini ve Bahçeli’nin bunu reddettiğini anımsatan bir kaynak, “Sayın Davutoğlu, terör had safhaya çıkmasına karşın, MHP’nin bu 4 seçeneği de elinin tersiyle itip, bizi HDP’ye itmeye çalıştığına göndermede bulunuyor. MHP, tam tersi o dönem, en acil ihtiyaç olmasına karşın, elini taşın altına koymadı. MHP’ye siteminin nedeni budur” görüşünü dile getirdi. 

·       İkinci hedef Binali Yıldırım mı?

 • Yakın çevresine göre, Davutoğlu’nun, “insan içine çıkamazlar” sözlerinin hedefindeki bir başka kesim ise kendisini genel başkanlık, dolayısıyla başbakanlıktan indirmek için imza toplama girişiminde bulunanlar. 
 • Davutoğlu’na yakın kaynaklar, çok sayıda sivil ve güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği saldırılar yaşanırken, parti içinde kendisine karşı mücadele başlatılmasının da “moral bozucu” ve “terörle mücadele azmini zayıflatma sonucu doğurmaya dönük” olduğuna dikkat çekiyorlar. 
 • AKP’nin 12 Eylül 2015’de yapılan 5. Olağan Büyük Kongresi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu arasında MKYK listesi konusunda görüş ayrılığı yaşanmıştı. 
 • Bunun üzerine o dönem Erdoğan’ın özel danışmanı olan Yıldırım’ın adaylık için imza toplaması gündeme gelmişti. 
 • Ancak Davutoğlu liste konusunda geri adım atınca Yıldırım da adaylıktan vazgeçmişti.
 • https://www.bbc.com/turkce/49459502
0 Comments

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*