Gündemin Derinliği, Kulis Fısıltıları

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu 6. kez Genel Başkan seçildi

chpde-kemal-kilicdaroglu-6-kez-genel-baskan-secildi

CHP’nin, salgın nedeniyle ertelenen 37. Olağan Kurultayı bugün başladı. Daha önce adaylıklarını açıklanan Aytuğ Atıcı, Tolga Yarman ve İlhan Cihaner yeterli imzayı toplayamayınca Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak gösterildi. Kılıçdaroğlu, bin 251 oyla 6. kez Genel Başkan seçildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Huzuru getirmek için 24 saat çalışacağım” dedi. Kurultay’ın Divan Başkanlığına ise Özlem Çerçioğlu seçildi.

Adaylık açıklamasında bunan Parti Meclisi Üyesi İlhan Cihaner, Eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve Kurultay Onur Üyesi Tolga Yarman ise delegenin yüzde 5’ini oluşturan 68 imzayı toplayamadıkları için aday olamadılar. 

1356 kayıtlı delegeden 1318’inin oy kullandığı kurultayda, 67 oy geçersiz sayılırken, Kılıçdaroğlu, geçerli 1251 oyun tamamını alarak genel başkan seçildi. 

Pandemi gölgesinde

CHP koronavirüs salgını nedeniyle, kurultayını seyircisiz ve açık havada, bir amfi tiyatro olan Bilkent Odeon’da gerçekleştiriyor. Kurultayın ilk günü olan bugün genel başkanlık seçimi tamamlanırken, yarın da PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak. 

Pandemi nedeniyle kurultay alanına sadece delegeler, milletvekilleri, belediye başkanları ile onur kurulu üyeleri alındı. Basın mensupları ve diğer konuklar kurultayı, salon dışında yaklaşık 300 metre uzakta oluşturulan ayrı bir bir alanda, ekrandan izledi.

Kurultay salonu ve dışında oluşturulan alanlarda maske takmak zorunlu tutuldu ve sosyal mesafenin korunduğu oturma düzeni oluşturuldu. Sık sık da sosyal mesafeye uyulması konusunda anons yapıldı. 

Kılıçdaroğlu’na güçlü destek

Pandemi nedeniyle seyirci alınmadığı için tarihinin en sakin kurultaylarından birini gerçekleştiren CHP’nin delegesi; yerel seçimlerde “millet ittifakı”nın öncülüğünü üstlenen ve 2023 seçimlerinde “iktidar hedefi” koyan Kılıçdaroğlu’na “güçlü destek” verdi. 

Kılıçdaroğlu, kendisine rakip olmak isteyen Cihaner, Atıcı ve Yarman’ın, parti tüzüğü gereği delegenin yüzde 5’inin, yani 68’inin imzasını bulamaması nedeniyle uzun bir aradan sonra ilk kez “tek aday” olarak genel başkanlık yarışına girdi. 

2018 kurultayında Muharrem İnce ile genel başkanlık mücadelesi veren ve o zaman 790 oy alan Kılıçdaroğlu, bugünkü kurultayda ise desteğini artırdı. Kılıçdaroğlu, oy kullanan 1319 delegeden, 1251’inin desteğini aldı.

Yeni tüzük ilk kez uygulandı

Kurultayda 2018’de kabul edilen tüzük değişiklikleri genel başkanlığa aday gösterme dahil ilk kez uygulandı. Yeni tüzük gereği, yarın yapılacak PM ve YDK seçimlerinde de PM’ye aday olmak için en az 10 delegenin imzası veya bir adayın listesinden aday gösterilme koşulu uygulanacak. 

Buna göre Kılıçdaroğlu’nun listesinden aday gösterilenlerin, adaylık başvurusunda bulunmasına gerek kalmayacak. Bu nedenle, mevcut Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile birçok milletvekili Kılıçdaroğlu’nun listesinden aday gösterilmemeleri halinde, ayrıca aday olmama kararı aldı. 

Kılıçdaroğlu’nun ise bugün yapılacak PM için, delegenin elini rahatlatmak için 75 kişilik bir anahtar liste çıkaracağı konuşuluyor. 

Muhalifler bölündü mü?

Atıcı ve Cihaner, kurultay öncesinde yaptıkları açıklamalarda, adaylık için gerekli imzayı bulduklarını ve bu nedenle aday olduklarını açıklamışlardı. 

Cihaner ve Atıcı delegelere baskı yapılarak kendilerine yönelik imzaların çektirildiği iddiasını dile getirdiler. Parti kulislerinde ise muhaliflerin ortak aday ve liste konusunda uzlaşmaya varamadıkları, eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin genel başkanlık yerine PM için ortak aday çıkarılmasından yana tavır koyması nedeniyle, Cihaner’in yeterli imzaya ulaşamadığı dile getiriliyor. 

Aytuğ Atıcı ise BBC Türkçe’ye zaten kendisinin PM listesi çıkarmayı düşünmediğini söyledi. 

İmamoğlu: Genel başkanımızla ilgili zerre sorgulayacağımız bir şey yok

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kurultay resmi açılışı öncesinde gazetecilerin bulunduğu bölüme geldi. Bir süre CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından derlenen ve kurultay katılımcılarının masalarına konulan “Özgür ve Adil Bir Türkiye için Yürüyüş” kitabını inceleyen İmamoğlu, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

CHP Kurultayı’nda gazetecilerin bulunduğu alana gelerek değerlendirme yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kurultayın iktidar kurultayı olduğunu hatırlatarak, “Bu kurultay diğerlerinden çok farklı. CHP sadece kendisine oy veren insanlar için bir umut kurultayı yapmıyor. Muhalefet ruhunu temsil eden tüm insanları kapsıyor. Dolayısıyla sorumluluğu çok büyük. Bütün delegelerin bu sorumlulukla davranması gerekiyor ” dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu dönemde tarihi bir misyon üstlendiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Bizim genel başkanımız özelikle son yerel seçimlerde tarihi bir misyon üstlendi. Dolayısıyla bizim genel başkanımız ile ilgili zerre kadar bir sorgulayacağımız bir şey yok. Etrafını iyi bir yönetimle toplamamız gerekiyor” dedi. 

Eski genel başkanlardan mesaj

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, saat 11.00’de eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile birlikte Odeon’a geldi. 

Kılıçdaroğlu salona, “Hak hukuk adalet /Ruhunda asalet, yürüyor iktidara Kılıçdaroğlu” şarkısıyla girdi. Kurultaya eski Genel Başkanlar Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Altan Öymen de katıldı. 

Eski Genel başkanların görüntülerinin ve yaşayan genel başkanların kurultaya dönük mesajlarını içeren bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle uzun süredir tedavi gören eski genel başkanlardan ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal ise rahatsızlığı nedeniyle mesaj gönderemedi. 

Çerçioğlu Divan Başkanı seçildi: “İstanbul Sözleşmesinin yanındayız”

Daha sonra Kılıçdaroğlu kürsüye gelerek, “Bizim kadar, bütün dünyaya ışık verecek olan bu kurultayda birlikte olmaktan ve önemli kararlar almaktan da ayrıca mutlu olduğun ifade etmek istiyorum” sözleri ile kurultayı açtı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Divan Başkanlığı’na seçildi.

Çerçioğlu, açılış konuşmasında İstanbul Sözleşmesi’nin yanında olduğunu söyledi: 

“Kadının yüksek yararına olacak karar ve uygulamaların yanındayız. İstanbul Sözleşmesini feshetmek kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerine göz yummak demektir. İstanbul Sözleşmesi’nin yanındayız ve her zaman olmaya da devam edeceğiz.” 

CHP Lideri Kılıçdaroğl daha sonra açış konuşması için kürsüye geldi. 

Cihaner ve Şeker’den ret

Özlem Çerçioğlu’nun seçilmesine Tüzük Kurultayı’ndaki antidemokratik uygulamaları gerekçe gösteren Genel Başkan adayı, PM Üyesi İlhan Cihaner ve İstanbul Milletvekili Ali Şeker ret oyu kullandı.

0 Comments
Etiketler: ,

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*