Erkan Köse, Köşe Yazarları

AK Parti’de ‘Ekim devrimi’

ak-partide-ekim-devrimi

Ekim ayı hasat ayıdır, çiftçi, tarlasına ektiğini biçer, hasadını kaldırır hesabını yapmaya başlar: “Ne ektim. Ne biçtim. Ne kazandım?” Bu soruların hesabını kendine verir:

Ekim ayı siyasetin de hesap ayı olacağa benziyor, Ak parti kendi içinde harmanlanmaya başladı. Hesap defterleri açıldı, ne ektim, ne biçtim, ne kazandım soruları gündeme taşındı.

2019 Yerel seçimler sonrası ve  özellikle 23 Haziran İstanbul seçimlerinde birçok belediye başkanlığının kaybedilmesinin ardından AK Parti’de “yeni döneme” ilişkin iç hesaplaşmalar  gün yüzüne çıktı..

Ak Parti’nin  harman yerleri olan siyasi kulislerinden kulağımıza gelen fısıltıları sizler için aktarmak istedik.

Ak parti kulislerinde, bütün hesaplar,  2023  Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik yapılıyor:Önümüzdeki sürece ilişkin kaygılar, ön görüler, değerlendirmeler parti kulislerinin birinci gündem maddesi olmuş. 

Son yerel seçimlerde, Ak partinin düşen oy oranının yükselmesi, kaybedilen oyların   yeniden  kazanılması için; bir takım ön görüler ve beklentiler, Ak parti kulislerinde  hararetle tartışılıyor: 

Ak parti içindeki değişişimin öncelikle ‘aktörler’  üzerinden başlatılması gerektiği öneriliyor. Bu değişimin liyakate göre yapılması gerekliliğinin de altı çiziliyor.

İkinci olarak   Ak Parti  içinde “yeni bir siyasi rotayı” içeren “yapısal” değişimin yaşama geçirilmesi gerektiği ifade ediliyor. 

Üçüncü olarak da  Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu hareketlerinin “ciddiye alınması, bu hareketin söylemlerine dikkat edilmesi  yeniden birlik ve beraberlik türkülerinin söylenmesi isteniyor…

 Ak parti kulislerinden aktaracağımız görüşler bu kadarla  kalmıyor, yapılması ön görülen değişikliklerin yeterli gelmeyeceğini savunanlar, Ak partide sadece kişilerin değişmesinin yeterli olmayacağını ve yapısal değişimin mutlak surette olması gerektiğine dikkat çekenler de gözümüzden kaçmıyor.

‘Yapısal değişim’ Elzem.

Seçim sonrasında seçmenin mesajını aldıklarını, partide gerekli değişimi yapacakları mesajını veren Erdoğan’ın, “etki-tepki” oluşmaması için bu değişim konusunda aceleci olmama kararı’ nı Eleştirenler var.

Parti yönetimi ve kabinede değişimin yanı sıra başkanlık sisteminde yapılacak değişiklerin, seçmen tabanında bir etki yaratmayacağını düşünenler de yok değil.

Erdoğan’a yakın bir siyasetçi; mevcut politikaların sürdürülmesi ve sadece kişiler üzerinden yapılacak değişikliklerin, seçmeni ikna etmeye yetmeyeceğini belirterek; “Mesela, Berat Albayrak’ ı görevden aldığında, 15-20 gün belki bir etkisi olabilir. Ama geçicidir. Değişim talebi karşılanmadığı zaman size daha büyük bir ivme ile geri dönüşü oluyor ve taktik hatalara yol açıyor. O nedenle değişimi kişilerde değil, yapısal değişimlerde aramak gerekir” görüşünü ileri sürdü.

‘İcraata yönelik hamleler yapılmalı’

öte yandan: Yapısal değişim ile “başkanlık sisteminin aksayan yönlerinin düzeltilmesi, ya da sistemden geriye dönüş” değil, siyaset yapma anlayışı ve Türkiye’nin yüzünü döneceği rotaya işaret ediliyor:  ‘Artık sadece söz yetmez, icra aşamasına geçilmeli ve bu konuda yapısal değişiklikler artık ortaya konulmalıdır’ önerisi seslendirilirken, henüz bu yönde adım atılacağına dair bir işaret bulunmadığı da eleştiriliyor.. 

‘MHP ile ittifak’ 

AK Parti’ de  bir kesim tarafından,  özellikle yerel seçim sonrasında MHP ile ittifakın, oy kaybında etkili olduğu düşüncesi, sık sık dile getiriliyor.

Ancak Erdoğan, bu eleştirilerin  aksine,  ilk kez MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi evinde ziyaret etmiş ve sonrasındaki açıklamalarıyla da “ittifakın devam edeceğine” dair  kesin mesajlar vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın çevreler, MHP ile ittifakı, “mecburiyete” değil, Bahçeli’nin hükümet politikalarına verdiği desteğe duyulan  ‘memnuniyete’ bağladıklarını ifade ediyor.

‘Babacan ve Davutoğlu neden şikayetçi?  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “arkadan hançerlemekle” suçladığı Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kurma girişimleri AK Parti’de dikkatle izleniyor. Özellikle Babacan hareketinin yüzde 1’lik bir parti bile olsa, Cumhurbaşkanlığı seçimini etkileyeceği. Düşünülüyor.

Ak Partili bir siyasetçi Babacan ve Davutoğlu hareketine yönelik yorumunda: “Babacan ve Davutoğlu neden şikayetçi, söylemleri, eleştirileri neler, Ciddiye almak gerekir” değerlendirmesini yaptı. 

‘DevletBahçeli’nin tavrı Seçim takvimini belirler’

AK Parti kulislerinde de   erken seçim seçeneği çok zayıf bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Ancak bu konuda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin belirleyici olacağına vurgu yapılıyor. 

Kulislerde “Mecbur kalınmazsa erken seçim olmaz” değerlendirmesi yapılırken, mücbir sebeplerin, “ekonomi ve Bahçeli’nin kararı” olacağı konuşuluyor.

Ekim ayı harman ayıdır: 

Ekilenler biçilir, hasatlar hesaba çekilir…

0 Comments

Reply your comment

Your email address will not be published. Required fields are marked*